آموزشی

قوانین عکاسی بخش اول

به نام خداوند زیبایی ها

 

عکاسی هنری است که روح انسان را جلا می دهد. فارغ از هر دوربینی که در دست دارید، اگر همیشه علاقه مند ثبت لحظه های مختلف هستید، شما می توانید یک عکاس خوب بشوید. بعضی ها ذاتا بدون حتی دانستن قوانین ابتدایی عکاسی، تصاویری بی بدیل ثبت می کنند، این ها شاعران عکاسی هستند. اما اگر دوست دارید یک عکاس حرفه ای در زمینه های مختلف عکاسی طبیعت، عکاسی صنعتی، عکاسی پرتره و… شوید، حتما باید با یکسری قوانین خاص آشنا شوید، در این راه تیم پارسا دانلود همراه شماست.

 

قوانین ابتدایی عکاسی

در این مقاله که با قوانین ابتدایی عکاسی آغاز می شود، سعی داریم قدم به قدم با شما باشیم تا به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

با این آموزش شما می توانید از حالت اتوماتیک دوربین خارج شده و تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید. بهترین راه شناسایی دوربین این است که آن را با چشم انسان مقایسه کنیم.

1- دیافراگم (Aperture(

ابتدا با دیافراگم شروع می کنیم. دیافراگم نشان می دهد که شکافی که در پشت لنز قرار دارد، به چه میزان باز می شود و چه میزان نور از آن عبور می کند. دیافراگم در دوربین حکم عنبیه را دارد.

دیافراگم با واحدی به نام F/Stops ارزیابی می شود، که شامل یک حرف انگلیسی F کوچک در کنار یک عدد است، هر چه این عدد کوچکتر باشد، نشان می دهد که نور بیشتری وارد دورین می شود.

 

برای مثال f/1.4 میزان نور خیلی بیشتری نسبت به f/22 دریافت می کند.

 

 

دیافراگم علاوه بر نوردهی، میزان عمق میدان دوربین را نیز مشخص می کند، که در بخش های بعدی آموزش به آن می پردازیم.

 

2- ISO ( International Organization of Standardization)

ISO (آی اِس او) میزان حساسیت دوربین به نور را نشان می دهد. در دوربین های دیجیتال شما می توانید به راحتی حساسیت دوربین به نور را با تغییر میزان ISO تغییر دهید.

ISO در دوربین حکم شبکیه چشم را دارد، که همان قسمتی است که عکس را دریافت می کند. پس هر چه این عدد بیشتر شود، حساسیت دوربین به نور بیشتر می شود. با تغییر میزان ISO متوجه می شوید که این عدد همیشه دو برابر می شود: 100، 200، 400، 800، 1600 و الی آخر. هر چه این عدد بیشتر شود، حساسیت بالاتر می رود.

به عنوان یک قاعده کلی، در فضاهای تاریک تر از ISO بالاتر استفاده می شود مثل 800. و وقتی در فضاهای بیرونی مثل روز روشن هستید از ISO های پایین مثل 100 یا 200 استفاده کنید.

از طرفی هر چه میزان ISO کمتر باشد، جزئیات عکس کیفیت بیشتری خواهد داشت.

دوربین های حرفه ای، بازه خیلی وسیعی دارند. خیلی از مدل ها بازه ی بین 100 تا 1600 داشته و بعضی دیگر از این بازه هم خارج می شوند.

 

3- سرعت شاتر (Shutter Speed)

سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه محاسبه می شود و این زمانی است که شاتر هنگام گرفتن تصویر باز می شود. هر چه این عدد بیشتر باشد، سرعت شاتر نیز بالاتر است.

سرعت شاتر را می توان تا حدودی با پلک چشم مقایسه کرد. البته چشم انسان به جای اینکه باز و بسته شود، همیشه باز است.

 

سرعت های شاتر بالا مثل 1/2000 ثانیه برای عکس برداری از اجسامی که سرعت بسیار بالایی دارند مناسب است. ولی سرعت های شاتر پایین مانند 1/30 ثانیه برای عکس برداری در فضاهای با نور کم مناسب اند.

هر چه سرعت شاتر کمتر باشد، جزئیات کیفیت بالاتری داشته و رنگ ها طبیعی تر خواهند بود. هر پله از میزان شاتر، این مقدار را دو برار می کند. برای مثال این میزان به صورت یک هزارم، یک پانصدم و یک دویست و پنجاهم ثانیه است.

در روز و فضاهای روشن معمولا از سرعت شاتر 1/250 استفاده می شود. اگر از سرعت های پایین تر مثل 1/60 استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری تر لرزش دست حتما از یک سه پایه استفاده کنید یا دوربین را روی یک سطح هموار قرار دهید.

 

رموز عکاسی: همیشه رموز عکاسی را به یاد داشته باشید، هیچ وقت از سرعت شاتر کمتر از فاصله کانونی دوربین استفاده نکنید. برای مثال از لنز 250 میلی متر استفاده می کنید، حتما باید از سرعت های شاتر 1/250 یا سریع تر از آن استفاده کنید مگر اینکه از سه پایه استفاده کنید.

 

  • ممکن است در ابتدا این اصطلاحات یک مقدار گیج کننده باشند ولی در آموزش های بعدی یاد می گیرید که چطور این قابلیت ها را در کنار هم استفاده کنید و پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت خواهید کرد.

 

پایان بخش اول آموزش قوانین عکاسی.

نویسنده: پارسا دانلود (برگرفته از آموزش های Canon)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *